Saturday 12 April 2014

RPH 10 APRIL 2014 KHAMIS ( MINGGU 15 )


Tarikh/Hari
:
10 APRIL 2014 KHAMIS
Tingkatan
:
5S1
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0815-0925 AM
Tema
:
HIDUP BERMASYARAKAT
Tajuk
:
SUMBANGAN TERHADAP PEMBANGUNAN MASYARAKAT MELALUI PENGLIBATAN AKTIF DALAM AKTIVITI KEMASYARAKATAN
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·         Mengenalpasti badan bukan kerajaan yang berkhidmat  kepada masyarakat.
·    Melibatkan diri dalam aktiviti kemasyarakatan melalui badan bukan kerajaan.
·        Mewujudkan perkongsian pintar dengan pelbagai badan bukan kerajaan
·         Menghargai sumbangan badan bukan kerajaan kepada masyarakat.
Aktiviti Pembelajaran
:
·  Guru meminta pelajar menyenaraikan badan bukan kerajaan yang mereka ketahui.
·  Guru memberikan penerangan lanjut setelah melihat senarai yang pelajar seterusnya meminta pelajar memberikan sumbangan badan bukan kerajaan tersebut.
·         Guru bersoal jawab dengan pelajar.
·         Guru memberikan nota untuk pelajar.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 5.
Refleksi
:
95% pelajar dapat memberikan pendapat yang bernas berkaitan dengan topi yang dibincangkan.  Ini dapat dilihat berdasarkan hasil bersoal jawab.

Tarikh/Hari
:
10 APRIL 2014 / KHAMIS
Tingkatan
:
5K9
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
1020-1130AM
Tema
:
HIDUP BERMASYARAKAT
Tajuk
:
SUMBANGAN TERHADAP PEMBANGUNAN MASYARAKAT MELALUI PENGLIBATAN AKTIF DALAM AKTIVITI KEMASYARAKATAN
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·         Mengenalpasti badan bukan kerajaan yang berkhidmat  kepada masyarakat.
·   Melibatkan diri dalam aktiviti kemasyarakatan melalui badan bukan kerajaan.
·       Mewujudkan perkongsian pintar dengan pelbagai badan bukan kerajaan
·          Menghargai sumbangan badan bukan kerajaan kepada masyarakat.
Aktiviti Pembelajaran
:
·  Guru meminta pelajar menyenaraikan badan bukan kerajaan yang mereka ketahui.
·  Guru memberikan penerangan lanjut setelah melihat senarai yang pelajar seterusnya meminta pelajar memberikan sumbangan badan bukan kerajaan tersebut.
·         Guru bersoal jawab dengan pelajar.
·         Guru memberikan nota untuk pelajar.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 5.
Refleksi
:
85% pelajar dapat memberikan pendapat yang bernas berkaitan dengan topik yang dibincangkan. 


LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 4
Haribulan:  10 APRIL 2014                              Tingkatan:  4                                       Jam: 12.50- 2PM
Topik          :  NANAM PENGERINDU BEKEREJASAMA
Subtopik     :   INTERPERSONAL
Asil Pelajar :  Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih;
1.       Bejuraika sesebengkah pekara.
2.       Madahka pemutus runding.
3.       Bejurai belalauka langkar kereja tauka penerang.

Kerembai Asil Pelajar :   Tikas 2
Aktiviti :  Macha, berandau, nulis
Sistem Jalai Jaku :  .
Pengisi Kurikulum :  Belajar ngena chara kontekstual
Ajar manah :  Bebasa, Rasional, Kereja Beraban
BBM :  Bup Teks Bahasa Iban Pom 4
Induksi Set
Nembiak ditanya bekaul “ Koperasi Sekula”
Kerembai Pengawa Belajar
1. Pengajar meri penerang bekaul enggau koperasi serta pekara
    bebelika barang.
2. Pengajar nyuruh pelajar dalam pengawa beraban, berandau serta
    ngiga penerang bekaul enggau “Koperasi Sekula”.
3. Pengari ari setiap raban meri penerang bekaul enggau topik ti
    dikerandau sida.
Penutup
Siku nembiak meri simpul penemu bekaul enggau topik.
Refleksi
90% nembiak ulih meretika topik enggau manah.


RPH 9 APRIL 2014 RABU ( MINGGU 15 )


Tarikh/Hari
:
9 APRIL 2014 / RABU
Tingkatan
:
4S2
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0705-0815 AM
Tema
:
HIDUP BERMASYARAKAT
Tajuk
:
PERATURAN DAN UNDANG-UNDANG DALAM MASYARAKAT
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·     Menyenaraikan  norma komuniti , peraturan dan undang-undang dalam masyarakat.
·  Menjelaskan peranan norma komuniti, peraturan dan undang-undang dalam masyarakat.
Aktiviti Pembelajaran
:
·  Guru bertanya kepada pelajar berkaitan dengan “Maksud Undang-undang dan Peraturan”.
· Berdasarkan pengetahuan umum pelajar guru memberikanpenerangan lanjut berkaitan dengan topic.
·   Pelajar diminta untuk menyenaraikan norma komuniti, peraturan dan undang-undang serta peranannya dalam masyarakat.
·         Pelajar dalam 4 kumpulan berbincang berkaitan dengan topic.
·         Guru bersoal jawab dengan pelajar.
·      Guru memberikan penerangan lanjut berkaitan dengan  senarai badan bukan kerajaan yang telah disenaraikan oleh pelajar.
·  Guru memberikan penerangan berkaitan sumbangan badan –badan bukan kerajaan tersebut.
·  Nota diberikan kepada pelajar untuk menambahkan kefahaman pelajar.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 4.
Refleksi
:
98% pelajar dapat memahami topik dengan berkesan.

Tarikh/Hari
:
09 APRIL 2014 / RABU
Tingkatan
:
5K8
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0815-0915AM
Tema
:
HIDUP BERMASYARAKAT
Tajuk
:
SUMBANGAN TERHADAP PEMBANGUNAN MASYARAKAT MELALUI PENGLIBATAN AKTIF DALAM AKTIVITI KEMASYARAKATAN
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·         Mengenalpasti badan bukan kerajaan yang berkhidmat  kepada masyarakat.
·    Melibatkan diri dalam aktiviti kemasyarakatan melalui badan bukan kerajaan.
·       Mewujudkan perkongsian pintar dengan pelbagai badan bukan kerajaan
·         Menghargai sumbangan badan bukan kerajaan kepada masyarakat.
Aktiviti Pembelajaran
:
·  Guru meminta pelajar menyenaraikan badan bukan kerajaan yang mereka ketahui.
·  Guru memberikan penerangan lanjut setelah melihat senarai yang pelajar seterusnya meminta pelajar memberikan sumbangan badan bukan kerajaan tersebut.
·         Guru bersoal jawab dengan pelajar.
·         Guru memberikan nota untuk pelajar.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 5.
Refleksi
:
85% pelajar dapat memberikan pendapat yang bernas berkaitan dengan topik yang dibincangkan.  Ini dapat dilihat berdasarkan hasil bersoal jawab dengan pelajar.


LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 5
Haribulan:  9 APRIL 2014                                Tingkatan:  5                                       Jam: 12.50- 2PM
Topik          :  NYAGA RAMPA MENUA
Subtopik     :    ESTETIK – PANGGAU KREATIF ( Leka Pengap )
Asil Pelajar :  Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih;
                     1. Belematika leka pengap
                     2. Nelusur leka pengap ngena patah nyawa ti betul
                     3. nerangka reti leka jaku ke nyata enggau ke besilup.

Kerembai Asil Pelajar :   Tikas 2
Aktiviti :  Macha, berandau, nulis
Sistem Jalai Jaku : 
Pengisi Kurikulum :   Pengelandik Belajar, Interpersonal enggau Intrapersonal, Verbal-Linguistik
Ajar manah :  Angkunka Menua enggau bansa
BBM :  BUP TEKS POM 5
Induksi Set
Nembiak ditanya bekaul enggau Leka Main Iban
Kerembai Pengawa Belajar
1. Pengajar nerangka pekara bekaul enggau PENGAP.
2. Pengajar meri siti teks leka pengap seraya nyuruh nembiak macha
    ngena chara sengian.
3. Pengajar nyuruh siku nembiak ngesuhka leka pengap.
4. Nembiak dipinta beratika leka pengap seraya nyuruh sida
    nerangka isi ti nyata sereta isi besilup.
4. Pengajar betanya saut enggau nembiak bekaul enggau leka
    pengap.
Penutup
Siku nembiak meri simpul penemu bekaul enggau topik.
Refleksi
 80% nembiak ulih meretika topik enggau manah. Sida bisi penanggul ba leka jaku dalam ti dikena. Kebuah pia sida enda tebalan enggau leka jaku dalam.