Sunday 20 April 2014

RPH 17 APRIL 2014 KHAMIS ( MINGGU 16 )


Tarikh/Hari
:
17 APRIL 2014 KHAMIS
Tingkatan
:
5S1
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0815-0925 AM
Tema
:
WARISAN KEPELBAGAIAN BUDAYA MALAYSIA
Tajuk
:
SUMBANGAN PELBAGAI PIHAK TERHADAP PENGEKALAN WARISAN BUDAYA MALAYSIA
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·         Menjelaskan kepentingan mengekalkan earisan budaya Malaysia
·       Menghuraikan sumbangan individu terhadap pengekalan warisan budaya Malaysia
·      Menyertai sebarang bentuk aktiviti warisan budaya yang dianjurkan pelbagai pihak.
·         Bangga akan keunikan warisan budaya Malaysia.
Aktiviti Pembelajaran
:
·  Guru menunjukkan pelbagai gambar yang berkaitan dengan warisan budaya Malaysia.
·  Guru menyuruh pelajar untuk memberikan pendapat mereka berdasarkan gambar-gambar yang ditunjukkan.
·         Guru bersoal jawab dengan pelajar.
·     Guru memberikan penerangan lanjut berkaitan dengan topic.
· Guru memberikan nota kepada pelajar untuk menambahkan kefahaman mereka.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 5.
Refleksi
:
90% pelajar dapat memberikan pendapat yang bernas berkaitan dengan topik yang dibincangkan.  Ini dapat dilihat berdasarkan hasil bersoal jawab dengan pelajar.Tambahan juga mereka selalu melihat gambar-gambar tersebut di media massa.

Tarikh/Hari
:
17 APRIL 2014 / KHAMIS
Tingkatan
:
5K9
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
1020-1130AM
Tema
:
WARISAN KEPELBAGAIAN BUDAYA MALAYSIA
Tajuk
:
SUMBANGAN PELBAGAI PIHAK TERHADAP PENGEKALAN WARISAN BUDAYA MALAYSIA
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·         Menjelaskan kepentingan mengekalkan earisan budaya Malaysia
·       Menghuraikan sumbangan individu terhadap pengekalan warisan budaya Malaysia
·       Menyertai sebarang bentuk aktiviti warisan budaya yang dianjurkan pelbagai pihak.
·         Bangga akan keunikan warisan budaya Malaysia.
Aktiviti Pembelajaran
:
·  Guru menunjukkan pelbagai gambar yang berkaitan dengan warisan budaya Malaysia.
·  Guru menyuruh pelajar untuk memberikan pendapat mereka berdasarkan gambar-gambar yang ditunjukkan.
·        Guru bersoal jawab dengan pelajar.
·    Guru memberikan penerangan lanjut berkaitan dengan topic.
· Guru memberikan nota kepada pelajar untuk menambahkan kefahaman mereka.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 5.
Refleksi
:
90% pelajar dapat memberikan pendapat yang bernas berkaitan dengan topik yang dibincangkan.  Ini dapat dilihat berdasarkan hasil bersoal jawab dengan pelajar..


LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 4
Haribulan:  17 APRIL 2014                              Tingkatan:  4                                       Jam: 12.50- 2PM
Topik          :  NANAM PENGERINDU BEKEREJASAMA
Subtopik     :   INFORMASIONAL
Asil Pelajar :  Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih;
1.       Ngerintaika lalu ngenataika baru isi penemu ti beguna
2.       Macha ngelansa ngulihka penemu berurun
3.       Nerangka reti leka jaku tauka rambai jaku nitihka konteks
4.       Macha lalu meretika isi penerang.
5.       Bejuraik tauka nyaraka penemu ari pekara ti dibacha.

Kerembai Asil Pelajar :   Tikas 2
Aktiviti :  Macha, berandau, nulis
Sistem Jalai Jaku :  .
Pengisi Kurikulum :  Belajar ngena chara kontekstual
Ajar manah :  Bebasa, Rasional, Kereja Beraban
BBM :  Bup Teks Bahasa Iban Pom 4
Induksi Set
Nembiak ditanya bekaul “Bekelimat ngena belanja”
Kerembai Pengawa Belajar
1. Pengajar meri penerang bekaul enggau pengawa bekelimat sereta pemintar mentin belanja diri.
2. Pengajar nyuruh nembiak macha siti teks seraya nyuruh sida dalam pengawa beraban ngerintaika batang pekara ti bisi dalam teks
3. Tiap iti raban nembiak ngerintaika isi penerang ti ditemu sida seraya bejurai sereta nyaraka penemu ba mua kelas enggau raban nembiak ke bukai.
4. Pengajar betanya saut enggau nembiak seraya meri penerang .
5. Nembiak diberi kereja latih.
Penutup
Siku nembiak meri simpul penemu bekaul enggau topik.
Refleksi
90% nembiak ulih meretika topik enggau manah.


RPH 16 APRIL 2014 RABU ( MINGGU 16 )


Tarikh/Hari
:
16 APRIL 2014 / RABU
Tingkatan
:
4S2
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0705-0815 AM
Tema
:
HIDUP BERMASYARAKAT
Tajuk
:
PERATURAN DAN UNDANG-UNDANG DALAM MASYARAKAT
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·   Menghuraikan kepentingan peraturan dan undang-undang dan keselamatan jalan raya.
·    Merangka cadangan dan tindakan bagi mengurangkan kadar kemalangan jalan raya.
·         Menggunakan jalan raya secara berhemah.
·    Mematuhi norma komuniti, peraturan dan undang-undang dalam masyarakat.
Aktiviti Pembelajaran
:
·  Guru mengeluarkan symbol yang berkaitan dengan peraturan lalu lintas. Seterusnya menyuruh pelajar untuk meneka “ Apakah maksud simbol-simbol tersebut”.
·   Berdasarkan tekaan yang telah pelajar lakukan, guru menerangkan secara lanjut berkaitan dengan undang-undang jalan raya dan kepentingan mematuhinya.
·   Guru bersoal jawab dengan pelajar setelah membuat penerangan.
·    Guru memberikan nota tambahan untuk menambahkan kefahaman pelajar.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 4, BBM- simbol-simbol peraturan lalu lintas.
Refleksi
:
98% pelajar dapat memahami topik dengan berkesan. Hal ini kerana mereka sudah terbiasa melihat symbol-simbol tersebut.

Tarikh/Hari
:
16  APRIL 2014 / RABU
Tingkatan
:
5K8
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0815-0915AM
Tema
:
WARISAN KEPELBAGAIAN BUDAYA MALAYSIA
Tajuk
:
SUMBANGAN PELBAGAI PIHAK TERHADAP PENGEKALAN WARISAN BUDAYA MALAYSIA
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·         Menjelaskan kepentingan mengekalkan earisan budaya Malaysia
·       Menghuraikan sumbangan individu terhadap pengekalan warisan budaya Malaysia
·      Menyertai sebarang bentuk aktiviti warisan budaya yang dianjurkan pelbagai pihak.
·         Bangga akan keunikan warisan budaya Malaysia.
Aktiviti Pembelajaran
:
·  Guru menunjukkan pelbagai gambar yang berkaitan dengan warisan budaya Malaysia.
·  Guru menyuruh pelajar untuk memberikan pendapat mereka berdasarkan gambar-gambar yang ditunjukkan.
·         Guru bersoal jawab dengan pelajar.
·     Guru memberikan penerangan lanjut berkaitan dengan topic.
· Guru memberikan nota kepada pelajar untuk menambahkan kefahaman mereka.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 5.
Refleksi
:
90% pelajar dapat memberikan pendapat yang bernas berkaitan dengan topik yang dibincangkan.  Ini dapat dilihat berdasarkan hasil bersoal jawab dengan pelajar.Tambahan juga mereka selalu melihat gambar-gambar tersebut di media massa.


LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 5

Haribulan:  16 APRIL 2014                              Tingkatan:  5                                       Jam: 12.50- 2PM
Topik          :  NYAGA RAMPA MENUA
Subtopik     :    INFORMASIONAL
Asil Pelajar :  Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih;
                     1. Macha sereta meretika teks
                     2. Meretika ajar ti nyata sereta besilup
                     3. Ngaga analisis pasal sesebengkah teks lalu madahka penemu diri

Kerembai Asil Pelajar :   Tikas 2
Aktiviti :  Macha, Nulis
Sistem Jalai Jaku : 
Pengisi Kurikulum :   Pengelandik Belajar, Interpersonal enggau Intrapersonal, Verbal-Linguistik
Ajar manah :  Angkunka Menua enggau bansa
BBM :  BUP TEKS POM 5
Induksi Set
Nembiak ditanya bekaul enggau “ Jelu ke nyauka punas”.
Kerembai Pengawa Belajar
1. Pengajar mantaika 3 iti gambar jelu ti bisi ba menua Malaysia seraya betanya saut enggau nembiak.
2. Pengajar meri ngaitka penemu nembiak enggau topik ti deka dipelajar seraya meri penerang..
3. Pengajar meri siti teks seraya nyuruh sida macha sereta ngiga batang pekara ti ditemu sida dalam teks nya.
4. Nembiak dipinta ngerintaika asil batang pekara ti ditemu sida lebuh maya macha..
5. Pengajar betanya saut enggau nembiak seraya meri penerang bekaul enggau teks.
 5. nembiak diberi kereja latih.
Penutup
Siku nembiak meri simpul penemu bekaul enggau topik.
Refleksi
 90% nembiak ulih meretika topik enggau manah.