Sunday 25 January 2015

MINGGU 4 RPH 23 JANUARI 2014 JUMAAT

Tarikh/Hari
:
23  JANUARI 2015 / JUMAAT
Tingkatan
:
4K4
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
1040-1140 AM
Tema
:
PENCAPAIAN KENDIRI
Tajuk
:
WAWASAN DIRI
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·         Menerangkan ciri-ciri wawasan diri.
·         Menghuraikan kepentingan wawasan diri.
·   Mengamalkan usaha yang gigih  untuk mencapai wawasan diri.
·         Mempunyai sikap kesungguhan yang tinggi.
Aktiviti Pembelajaran
:
·      Guru berkenalan dengan pelajar sebelum memulakan p&p.
Guru bertanya kepada pelajar “Apakah cita-cita dan wawasan kamu?”
·  Guru mengarahkan pelajar menulis soalan dan jawapan pada kertas . kemudian pelajar dikehendaki membaca apa yang telah ditulis seterusnya bersoal jawab.
·    Berdasarkan hasil soal jawab dengan pelajar, guru memberikan penerangan yang lebih lanjut berkaitan dengan ciri-ciri wawasan diri yang patut ada dalam diri individu.
·  Nota diberikan untuk menambahkan kefahaman pelajar berkaitan dengan topik.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 4.
Refleksi
:
90% pelajar dapat  memahami topic dengan berkesan. Mereka dapat menjawab soalan yang diajukan. Nota tambahan diberikan.

MINGGU 4 RPH 22 JANUARI 2014 KHAMIS


Tarikh/Hari
:
22 JANUARI 2015 / KHAMIS
Tingkatan
:
5K1
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0945- 1055 AM
Tema
:
PENCAPAIAN KENDIRI
Tajuk
:
PENDIDIKAN SEPANJANG HAYAT UNTUK PEMBANGUNAN NEGARA
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·   Menghuraikan kepentingan pendidikan sepanjang hayat.
·   Memanfaatkan ilmu untuk pembangunan negara.
·    Menghargai kepentingan ilmu.
Aktiviti Pembelajaran
:
·    Guru bertanya kepada pelajar maksud KEPENTINGAN PSH menurut kefahaman mereka dan bersoal jawab dengan pelajar.
·  Berdasarkan hasil soal jawab dengan pelajar, guru memberikan penerangan yang lebih lanjut berkaitan dengan pentingnya PSH.
·    Pelajar dikehendaki melukis Logo Universiti yang menjadi pilihan mereka.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 5.
Refleksi
:
95% pelajar dapat memahami topic dengan berkesan. Mereka dapat menyenaraikan 3 kepentingan PSH. 


LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 5

Haribulan: 22 JANUARI 2015                        Tingkatan: 5                                  Jam: 12.50- 2PM
Topik          :  PENGERAJA ASAL MENUA KITAI
Subtopik     :   PANGGAU KREATIF ( JERITA TUAI )
Asil Pelajar :  Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih;
1.       Belematika jerita  tuai.
2.       Ngelala elemen tema, watak, latar enggau teknik penyerita

Kerembai Asil Pelajar :   Tikas 3.1.1 ( i ) Mereti sereta belematika asil tulis mayuh macham
                                                               genre, lalu mantaika runding diri pasal asil betulis nya
Aktiviti :  Macha, berandau, nulis
Sistem Jalai Jaku :  Ayat Tanya, Jaku Pengawa,
Pengisi Kurikulum :  Penemu Sains enggau Ekonomi
Ajar manah :  Bebasa, Rasional, Kereja Beraban
BBM :  Bup Teks Bahasa Iban Pom 5 , Bup ” Latihan Intensif SPM Iban Tingkatan 5 sereta Bup Malin,  
         
Induksi Set
Nembiak ditanya bekaul enggau Leka Main .
Kerembai Pengawa Belajar
1. Pengajar betanya saut enggau nembiak bekaul enggau bansa leka main ti ditemu sida sereta nyuruh sida ngerintaika leka main.
2. Bepelasarka penemu ti dibantai ka nembiak pengajar meri penerang ngena chara power point.
3. Nembiak diberi nota tambah dikena nambahka agi penemu bekaul enggau topik.
3. Nembiak ngaga kereja latih ba dalam bup teks.
Penutup
Siku nembiak meri simpul penemu bekaul enggau topik.
Refleksi
90% nembiak ulih meretika topik enggau manah.


MINGGU 4 RPH 21 JANUARI 2014 RABU


Tarikh/Hari
:
21 JANUARI 2015 / RABU
Tingkatan
:
5K2
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0945- 1055 AM
Tema
:
PENCAPAIAN KENDIRI
Tajuk
:
PENDIDIKAN SEPANJANG HAYAT UNTUK PEMBANGUNAN NEGARA
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·   Menghuraikan kepentingan pendidikan sepanjang hayat.
·         Memanfaatkan ilmu untuk pembangunan negara.
·         Menghargai kepentingan ilmu.
Aktiviti Pembelajaran
:
· Guru bertanya kepada pelajar maksud  KEPENTINGAN PSH menurut kefahaman mereka dan bersoal jawab dengan pelajar.
·    Berdasarkan hasil soal jawab dengan pelajar, guru memberikan penerangan yang lebih lanjut berkaitan dengan pentingnya PSH.
·   Pelajar dikehendaki melukis Logo Universiti yang menjadi pilihan mereka.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 5.
Refleksi
:
90% pelajar dapat memahami topic dengan berkesan. Mereka dapat menyenaraikan 3 kepentingan PSH. 




LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 4

Haribulan: 21 JANUARI 2015                        Tingkatan:  4                             Jam: 12.50- 2PM
Topik          :  PENGERAJA ASAL MENUA KITAI
Subtopik     :   PANGGAU KREATIF ( LEKA MAIN )
Asil Pelajar :  Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih;
1.       Macha lalu madahka bansa leka main.
2.       Madahka cherita tauka mesej leka main.

Kerembai Asil Pelajar :   Tikas 3.1.3 Nelusur tauka nyebut leka main lalu madahka gaya enggau 
                                                            bansa leka main nya

Aktiviti :  Macha, berandau, nulis
Sistem Jalai Jaku :  Ayat Tanya, Jaku Pengawa,
Pengisi Kurikulum :  Penemu Sains enggau Ekonomi
Ajar manah :  Bebasa, Rasional, Kereja Beraban
BBM :  Bup Teks Bahasa Iban Pom 5 , Bup ” Latihan Intensif SPM Iban Tingkatan 4 sereta Bup Malin,  
              Powerpoint, Audio
Induksi Set
Nembiak ditanya bekaul enggau Leka Main .
Kerembai Pengawa Belajar
1. Pengajar betanya saut enggau nembiak bekaul enggau bansa leka main ti ditemu sida sereta nyuruh sida ngerintaika leka main.
2. Bepelasarka penemu ti dibantai ka nembiak pengajar meri penerang ngena chara power point.
3. Nembiak diberi nota tambah dikena nambahka agi penemu bekaul enggau topik.
3. Nembiak ngaga kereja latih ba dalam bup teks.
Penutup
Siku nembiak meri simpul penemu bekaul enggau topik.
Refleksi
Nembiak enda ngenataika diri ngagai kelas Luar sidang. Topik tu deka dibai ngagai minggu baru.


MINGGU 4 RPH 20 JANUARI 2015 SELASA


                                           
Tarikh/Hari
:
20  JANUARI 2015 / SELASA
Tingkatan
:
4K8
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0945 - 1055 AM
Tema
:
PENCAPAIAN KENDIRI
Tajuk
:
WAWASAN DIRI
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·         Menerangkan ciri-ciri wawasan diri.
·         Menghuraikan kepentingan wawasan diri.
·   Mengamalkan usaha yang gigih  untuk mencapai wawasan diri.
·         Mempunyai sikap kesungguhan yang tinggi.
Aktiviti Pembelajaran
:
·      Guru berkenalan dengan pelajar sebelum memulakan p&p.
Guru bertanya kepada pelajar “Apakah cita-cita dan wawasan kamu?”
·  Guru mengarahkan pelajar menulis soalan dan jawapan pada kertas . kemudian pelajar dikehendaki membaca apa yang telah ditulis seterusnya bersoal jawab.
·    Berdasarkan hasil soal jawab dengan pelajar, guru memberikan penerangan yang lebih lanjut berkaitan dengan ciri-ciri wawasan diri yang patut ada dalam diri individu.
·  Nota diberikan untuk menambahkan kefahaman pelajar berkaitan dengan topik.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 4.
Refleksi
:
90% pelajar dapat memahami topic dengan berkesan. Pelajar dapat menyenaraikan 3 kepentingan wawasan diri.



LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 5

Haribulan:  20  JANUARI 2015                      Tingkatan:  5                               Jam: 12.50- 2PM

Topik          :  NEMBIAK MANSANG MENUA TEBILANG
Subtopik     :   JALAI JAKU  ( Ayat Aktif enggau Ayat Pasif )
Asil Pelajar :  Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih;
1.       Ngelala ayat aktif dalam genteran teks.
2.       Ngalihka ayat aktif ngagai ayat pasif.
3.       Ngaga siti genteran pandak ti ngundan ayat aktif enggau ayat pasif.

Kerembai Asil Pelajar :   Tikas 1
Aktiviti :  Macha, berandau, nulis
Sistem Jalai Jaku :  Ayat Tanya, Jaku Pengawa, Ayat Aktif, Ayat Pasif
Pengisi Kurikulum :  Pengerajin , Belajar Chara Belajar Konstruktivisme
Ajar manah :  Bebasa, Rasional, Kereja Beraban
BBM :  Bup Teks Bahasa Iban Pom 5 , Bup ” Latihan Intensif SPM Iban Tingkatan 5 sereta Bup Malin
Induksi Set
Nembiak ditanya bekaul enggau mayuh macham ayat..
Kerembai Pengawa Belajar
1. Pengajar meri penerang bekaul enggau topik serta meri chunto.
2. Nembiak dipinta meri chunto bekaul enggau topik.
3. Pengajar meri penerang bekaul enggau pekara ti dirintaika
    nembiak .
4. Nembiak ngaga kereja latih ba dalam bup teks.
Penutup
Siku nembiak meri simpul penemu bekaul enggau topik.
Refleksi
 90% Nembiak ulih meretika topik enggau mujur sereta ulih ngelala ayat pasif enggau ayat aktif enggau  menyana bepelasarka tanya saut enggau nembiak sepengudah penerang diberi.