Thursday 18 July 2013

RPH Minggu 29 18 Julai 2013

Tarikh/Hari
:
18 Julai 2013 / Khamis
Tingkatan
:
5S3 ( 29 /36)
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
1130-1240PM
Tema
:
Tajuk
:
Hasil Pembelajaran
:

Aktiviti Pembelajaran
:
BBM
:
Refleksi
:




*** Kelas diambil alih oleh Guru Praktikal: Cikgu Josephine Martin





LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 5

Haribulan: 18 Julai 2013  ( Khamis )                          Tingkatan : 5                          Jam: 11.55- 0105 PM
Topik          :  Sediaka Payung Sebedau Ujan
Subtopik     :   Karang – Sempama
Asil Pelajar :  Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih ;
1.       Ngaga langkar pekara ti deka ditulis ke ngundan isi ti bebatang.
2.       Nusun isi karang sempama ngena jaku ti ngerinduka ati.
3.       Nulis karang belaluka sempama.

Kerembai Asil Pelajar :   1.1.2 Tikas 1 (i) enggau (ii)
Aktiviti :  Berandau, Macha, Nulis
Sistem Jalai Jaku :  JK Adjektif, JK Pengawa, JK Penerang, JK Nama
Pengisi Kurikulum : Belajar Chara Belajar,
Ajar manah :  Rasional,
BBM :  Chunto karang ti ngundan sempama.
Induksi Set
Pengajar nanya nembiak bekaul enggau penemu sida bekaul enggau “SEMPAMA”.
Kerembai Pengawa Belajar
  1. Pengajar nyuruh nembiak ngerintaika Sempama ti ditemu sida sereta reti sempama ti udah dirintaika.
  2. Pengajar meri penerang, chunto, reti enggau chara ngaga ayat ngagai nembiak sepengudah meratika tikas penemu nembiak bekaul enggau sempama.
Penutup
Siku nembiak meri simpul penemu.
* Nembiak diberi kereja latih ngaga karang belalauka siti sempama).
Refleksi


Nembiak ulih meretika topik enggau manah. sida rindu belajarka sempama tajapan sida bedau tebalan belajarka sempama ti dalam. 


RPH Minggu 29 17 Julai 2013

Tarikh/Hari
:
17 Julai 2013 /Rabu
Tingkatan
:
5K6 (29 /36)
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0705-0805 AM
Tema
:
Malaysia Negara Berdaulat
Tajuk
:
Kepentingan Perlembagaan Malaysia
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
· Menerangkan sejarah pembentukan Perlembagaan Malaysia
· Menghuraikan proses penggubalan Perlembagaan Malaysia.
·         Mengenalpasti kepentingan Perlembagaan Malaysia.
·         Menyanjungi keluhuran Perlembagaan Malaysia.
Aktiviti Pembelajaran
:
·         Bacaan dan pemahaman petikan daripada buku teks
·    Pelajar bersoal jawab dengan guru berkaitan dengan topic.
·         Penerangan guru / rumusan
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 5.
Refleksi
:
Pelajar agak sukar memahami topik yang dibincangkan. oleh yang demikian, penerangan yang lanjut dan nota tambahan diperlukan untuk menambahkan lagi kefahaman mereka pada sesi p&P yang akan datang.  






Tarikh/Hari
:
17 Julai 2013 / Selasa
Tingkatan
:
5K6 (   /36)
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0955-1055
Tema
:
Tajuk
:
Hasil Pembelajaran
:

Aktiviti Pembelajaran
:
BBM
:
Refleksi
:




*** Kelas diambil alih oleh Guru Praktikal: Cikgu Josephine Martin





LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 5

Haribulan: 17 Julai 2013  ( Rabu )                               Tingkatan : 4                           Jam: 11.55 -0105 PM
Topik          :  Sediaka Payung Sebedau Ujan
Subtopik     :   Jalai Jaku – Jaku Penerang
Asil Pelajar :  Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih ;
1.       Ngelala lalu meretika Jaku Penerang Pengawa (adverb)
2.       Ngelala lalu ngena Jaku Penerang Pengawa.

Kerembai Asil Pelajar :   1.1.2 Tikas 1 (i) enggau (ii)
Aktiviti :  Berandau, Macha,
Sistem Jalai Jaku :  JK Adjektif, JK Pengawa, JK Penerang
Pengisi Kurikulum : Belajar Chara Belajar, Berandau
Ajar manah :  Rasional, Berani berkomunikesyen
BBM :  Bup Teks
Induksi Set
  Pengajar betanya saut enggau nembiak bekaul enggau bagi ayat.
Kerembai Pengawa Belajar
  1. Pengajar meri chunto-chunto ayat ti bisi ngundan Jaku Penerang lalu meri penerang bekaul enggau topik.
  2. Nembiak meratika chunto ayat ti bisi ngundan Jaku Penerang sereta meri chunto Ayat Penerang ke bukai.
  3. Pengajar meri penerang ngagai nembiak sepengudah meratika tikas penemu nembiak bekaul enggau Jaku Penerang.
Penutup
Siku nembiak meri simpul penemu pandak pasal peneleba ari pengawa belajar sehari tu.
* Nembiak diberi kereja latih dalam bup teks.
Refleksi


 Nembiak ulih meretika topik enggau manah. 


RPH Minggu 29 - RPH 16 Julai 2013

Tarikh/Hari
:
16 Julai 2013 / Selasa
Tingkatan
:
5K6 ( 29 /36)
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
1025-1125 AM
Tema
:
Warisan Kepelbagaian Budaya Malaysia
Tajuk
:
Mempromosikan Warisan Budaya Melalui Duta Kecil
·         Mempromosikan warisan budaya melalui duta kecil.
·         Mempromosikan warisan budaya melalui media.
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·  Menjelaskan peranan duta kecil dalam mempromosikan budaya Malaysia.
·  Melibatkan diri dalam mempromosikan warisan budaya Malaysia.
·   Memberi sokongan terhadap usaha mempromosikan warisan budaya Malaysia.
·  Menghargai segala usaha mempromosikan warisan budaya Malaysia.
Aktiviti Pembelajaran
:
·         Bacaan dan pemahaman petikan daripada buku teks
·         Pelajar memberikan pendapat berkaitan dengan maksud duta kecil dan menyenaraikan warisan budaya di Malaysia serta cara-cara untuk mempromosikan warisan budaya Malaysia.
·         Penerangan guru / rumusan
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 5.
Refleksi
:
Pelajar dapat memahami topic dengan berkesan. Ini berikutan ramai antara mereka yang mempunyai pengetahuan berkaitan dengan warisan budaya Malaysia.





LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 5

Haribulan: 16 Julai 2013  ( Selasa )                             Tingkatan : 5                          Jam: 11.55 - 0105 PM
Topik          :  Industri di Malaysia
Subtopik     :   Teks- Industri di Malaysia
Asil Pelajar :  Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih ;
1.       Meri penemu diri pasal teks ti udah dibacha.
2.       Madahka penemu ti menuku dikena ngulihka pemutus runding.
3.       Ngetanka penemu ti menuku lalu ulih diterima kedua-dua piak.
4.       Ngaga simpul penemu ari teks ti dibaca.

Kerembai Asil Pelajar :   1.1.2 Tikas 1 (i) enggau (ii)
Aktiviti :  Berandau, Macha,
Sistem Jalai Jaku :  Jaku Nama, JK Adjektif, JK Pengawa, JK Penerang
Pengisi Kurikulum : Belajar Chara Belajar, Berandau
Ajar manah :  Rasional, Berani berkomunikesyen
BBM :  Bup Teks
Induksi Set
Pengajar nyuruh nembiak meri penemu diri bekaul enggau  Industri ti bisi ba menua Malaysia, lalu ngaitka ngagai topik ti deka dipelajar.

Kerembai Pengawa Belajar
  1. Nembiak macha genteran teks ba bup teks.
  2. Nembiak madahka runding diri sereta penemu dalam  teks ti udah dibacha.
  3. Pengajar meri penerang ngagai nembiak sepengudah ninga asil bacha nembiak.
Penutup
Siku nembiak meri simpul penemu pandak pasal peneleba ari pengawa belajar sehari tu.
* Nembiak diberi kereja latih dalam bup teks sereta kereja latih ti diambi na bup Latihan Intensif SPM bahasa Iban Tingkatan 4-5”.

Refleksi




Nembiak ulih meretika topik enggau manah.