Tarikh/Hari
|
:
|
25 JULAI 2014 / jumaat
|
Tingkatan
|
:
|
4K1
|
Matapelajaran
|
:
|
PSK
|
Masa
|
:
|
1055-1125AM
|
Tema
|
:
|
MALAYSIA
NEGARA BERDAULAT
|
Tajuk
|
:
|
BAHASA JIWA BANGSA
|
Hasil Pembelajaran
|
:
|
Di
akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
· Menjelaskan peranan bahasa dalam
perlembagaan Malaysia.
· Mempertahankan kedaulatan bahasa
yang termaktub dalam Perlembagaan Malaysia
·
Mentaati Perlembagaan Malaysia.
|
Aktiviti Pembelajaran
|
:
|
· Guru memberikan 1 lirik lagu
yang bertajuk “ Bahasa Jiwa Bangsa”.
· Pelajar diminta untuk
menghayati lirik lagu tersebut dan memahami lirik lagu tersebut.
· Guru meminta pelajar untuk
memberikan pendapat berkaitan dengan lirik lagu seterusnya bersoal jawab
dengan mereka.
·
Guru memberikan penerangan
lanjut setelah mendengar pendapat daripada pelajar.
· Guru memberikan latihan untuk
menambahkan kefahaman berkaitan dengan topik.
|
BBM
|
:
|
Buku Rujukan
Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan
4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 4
|
Refleksi
|
:
|
95% pelajar
dapat memahami topik dengan berkesan.
Mereka dapat menjawab 3 soalan berkaitan dengan topic yang dibincangkan..
|
Thursday 24 July 2014
RPH 25 JULAI 2014 JUMAAT ( MINGGU 30 )
RPH 24 JULAI 2014 KHAMIS ( MINGGU 30 )
LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 4
Haribulan: 24 JULAI 2014 Tingkatan: 4 Jam: 12 – 1PM
Topik :
TULUNG ENDA BEPAMPAS
|
|
Subtopik :
PANGGAU KREATIF -JERPAN
|
|
Asil Pelajar : Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih;
1. Belemati sereta beratika tubuh jerpan.
2. Ngelala
elemen beguna dalam jerpan
Kerembai Asil Pelajar : 3.1.1 Mereti enggau belematika asil karya
mayuh macham genre, lalu meri respon diri
empu lalu mantaika runding diri pasal asil tulis
Tikas
1 (ii) )macha karang lalu belematika ari mayuh aspek.
|
|
Aktiviti : Nulis
|
|
Sistem Jalai Jaku :
|
|
Pengisi Kurikulum :
Penaluk ke menua enggau bansa
|
|
Ajar manah : Sayau ke menua enggau
bansa
|
|
BBM :
Bup Teks Pom 4
|
|
Induksi Set
|
Nembiak dipinta
ngerintaika jerpan Jaku Iban ti ditemu sida.
|
Kerembai Pengawa Belajar
|
1. Nembiak dipinta macha jerpan dalam
bup teks lambar 137.
2. Pengajar meri penerang bekaul
enggau enggau jerpan ti dibacha seraya betanya saut enggau nembiak.
3. Pengajar meri penrang bekaul
enggau elemen beguna dalam jerpan iya nya tema, plot, watak, latar,
pencherita enggau enviromen cherita dalam jerpan.
4. Nembiak dipinta ngerintaika pekara
ti udah dibacha nitihka elemen ti udah ditetapka.
5. nembiak nembuka kereja latih.
|
Penutup
|
Siku nembiak meri simpul penemu
bekaul enggau topik.
|
Refleksi
|
90% nembiak ulih meretika topik enggau manah.
Sida ulih ngelala 5 elemen beguna dalam jerpan.
|
RPH 23 JULAI 2014 RABU ( MINGGU 30 )
Tarikh/Hari
|
:
|
23 JULAI 2014 /
RABU
|
Tingkatan
|
:
|
4S2
|
Matapelajaran
|
:
|
PSK
|
Masa
|
:
|
0705-08055AM
|
Tema
|
:
|
MALAYSIA
NEGARA BERDAULAT
|
Tajuk
|
:
|
BAHASA JIWA BANGSA
|
Hasil
Pembelajaran
|
:
|
Di
akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
· Menjelaskan peranan bahasa dalam
perlembagaan Malaysia.
· Mempertahankan kedaulatan bahasa
yang termaktub dalam Perlembagaan Malaysia
·
Mentaati Perlembagaan Malaysia.
|
Aktiviti
Pembelajaran
|
:
|
· Guru memberikan 1 lirik lagu yang
bertajuk “ Bahasa Jiwa Bangsa”.
· Pelajar diminta untuk menghayati
lirik lagu tersebut dan memahami lirik lagu tersebut.
· Guru meminta pelajar untuk
memberikan pendapat berkaitan dengan lirik lagu seterusnya bersoal jawab
dengan mereka.
·
Guru memberikan penerangan lanjut
setelah mendengar pendapat daripada pelajar.
· Guru memberikan latihan untuk
menambahkan kefahaman berkaitan dengan topik.
|
BBM
|
:
|
Buku
Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik
Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 4
|
Refleksi
|
:
|
90%
pelajar dapat memahami topik dengan
berkesan. Mereka dapat menjawab 3 soalan berkaitan dengan topik yang
dibincangkan.
|
Tarikh/Hari
|
:
|
23 JULAI 2014 /
RABU
|
Tingkatan
|
:
|
5K8
|
Matapelajaran
|
:
|
PSK
|
Masa
|
:
|
0805-0905AM
|
Tema
|
:
|
MALAYSIA
NEGARA BERDAULAT
|
Tajuk
|
:
|
PERSIAPAN
DIRI MEWARISI NEGARA
|
Hasil
Pembelajaran
|
:
|
Di
akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·Menghuraikan ciri-ciri warganegara
yang bertanggungjawab untuk menjadi pewaris negara.
· Menjelaskan usaha untuk melengkapkan diri bagi mewarisi
negara.
· Mengamalkan ciri-ciri pewaris negara
yang bertanggungjawab.
· Menghayati kesedaran sivik dan
kewarganegaraan untuk melengkapkan diri sebagai warganegara yang sempurna.
|
Aktiviti
Pembelajaran
|
:
|
· Guru bertanya kepada pelajar
berkaitan dengan tanggungjawab mereka terhadap negara tercinta.
·
Guru memberikan penerangan berkaitan
dengan ciri-ciri warganegara yang bertanggungjawab untuk menjadi pewaris
negara.
·
Guru bersoal jawab dengan pelajar.
· Guru memberikan pelajar nota
tambahan untuk meningkatkan kefahaman pelajar.
|
BBM
|
:
|
Buku
Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik
Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 5
|
Refleksi
|
:
|
90%
pelajar dapat memahami topik dengan
berkesan. Mereka dapat menjawab 3 soalan berkaitan dengan topik yang
dibincangkan.
|
LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 5
Haribulan: 23 JULAI 2014 Tingkatan: 5 Jam: 12 – 1PM
Topik :
UKIR NYADIKA IDENTITI
|
|
Subtopik :
ESTETIK – LEKA MAIN
|
|
Asil Pelajar : Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih;
1. Belematika leka renung ari rintai leka jaku enggau
gaya jaku ti dikena.
2. Nerangka reti ti nyata enggau besilup.
Kerembai Asil Pelajar :
|
|
Aktiviti : Macha , Nulis
|
|
Sistem Jalai Jaku :
|
|
Pengisi Kurikulum :
Pemintar Mayuh Chabang, Visual-Ruang, Verbal –Linguistik, Naturalis,
Konstruktivisme
|
|
Ajar manah : Sayau ke adat enggau basa
|
|
BBM :
Bup Teks Pom 5
|
|
Induksi Set
|
Pengajar nyuruh
nembiak ngerintaika bansa leka main Iban .
|
Kerembai Pengawa Belajar
|
1. Pengajar nyuruh nembiak macha
enggau sengian teks leka main dalam bup teks seraya nyuruh sida beratika reti
besilup enggau reti nyata dalam teks.
2. Nembiak beratika leka jaku enggau
gaya jaku ti dikena dalam teks.
3. Pengajar meri penerang seraya
betanya saut enggau nembiak bekaul enggau topik.
|
Penutup
|
Siku nembiak meri simpul penemu
bekaul enggau topik.
|
Refleksi
|
90% nembiak ulih meretika topik enggau manah.
Sida ulih meri penerang bekaul enggau pekara ti udah dibacha dalam teks leka
main.
|
RPH 22 JULAI 2014 SELASA ( MINGGU 30 )
Tarikh/Hari
|
:
|
22 JULAI 2014 / SELASA
|
Tingkatan
|
:
|
4S1
|
Matapelajaran
|
:
|
PSK
|
Masa
|
:
|
0705-08055AM
|
Tema
|
:
|
MALAYSIA
NEGARA BERDAULAT
|
Tajuk
|
:
|
BAHASA JIWA BANGSA
|
Hasil Pembelajaran
|
:
|
Di
akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
· Menjelaskan peranan bahasa dalam
perlembagaan Malaysia.
· Mempertahankan kedaulatan bahasa
yang termaktub dalam Perlembagaan Malaysia
·
Mentaati Perlembagaan Malaysia.
|
Aktiviti Pembelajaran
|
:
|
· Guru memberikan 1 lirik lagu
yang bertajuk “ Bahasa Jiwa Bangsa”.
·
Pelajar diminta untuk
menghayati lirik lagu tersebut dan memahami lirik lagu tersebut.
· Guru meminta pelajar untuk
memberikan pendapat berkaitan dengan lirik lagu seterusnya bersoal jawab
dengan mereka.
· Guru memberikan penerangan
lanjut setelah mendengar pendapat daripada pelajar.
· Guru memberikan latihan untuk
menambahkan kefahaman berkaitan dengan topik.
|
BBM
|
:
|
Buku Rujukan
Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan
4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 4
|
Refleksi
|
:
|
95% pelajar
dapat memahami topik dengan berkesan.
Mereka dapat menjawab 4 soalan berkaitan dengan topik yang dibincangkan.
|
Tarikh/Hari
|
:
|
22 JULAI 2014 /
SELASA
|
Tingkatan
|
:
|
5K9
|
Matapelajaran
|
:
|
PSK
|
Masa
|
:
|
0805-0905AM
|
Tema
|
:
|
MALAYSIA
NEGARA BERDAULAT
|
Tajuk
|
:
|
PERSIAPAN
DIRI MEWARISI NEGARA
|
Hasil
Pembelajaran
|
:
|
Di
akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
· Menghuraikan ciri-ciri warganegara
yang bertanggungjawab untuk menjadi pewaris negara.
· Menjelaskan usaha untuk melengkapkan diri bagi mewarisi
negara.
· Mengamalkan ciri-ciri pewaris negara
yang bertanggungjawab.
· Menghayati kesedaran sivik dan
kewarganegaraan untuk melengkapkan diri sebagai warganegara yang sempurna.
|
Aktiviti
Pembelajaran
|
:
|
· Guru bertanya kepada pelajar
berkaitan dengan tanggungjawab mereka terhadap negara tercinta.
·
Guru memberikan penerangan berkaitan
dengan ciri-ciri warganegara yang bertanggungjawab untuk menjadi pewaris
negara.
·
Guru bersoal jawab dengan pelajar.
· Guru memberikan pelajar nota
tambahan untuk meningkatkan kefahaman pelajar.
|
BBM
|
:
|
Buku
Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik
Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 5
|
Refleksi
|
:
|
90%
pelajar dapat memahami topik dengan
berkesan. Mereka dapat menjawab 3 soalan berkaitan dengan topik yang dibincangkan.
|
LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 4
Haribulan: 22 JULAI 2014 Tingkatan:
4 Jam: 12 – 1PM
Topik :
TULUNG ENDA BEPAMPAS
|
|
Subtopik :
JALAI JAKU – JAKU BANTU GAYA ENGGAU AYAT TEKENYIT
|
|
Asil Pelajar : Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih;
1. Ngelala sereta ngena jaku bantu gaya enggau ayat
tekenyit.
Kerembai Asil Pelajar :
|
|
Aktiviti : Nulis
|
|
Sistem Jalai Jaku : JALAI JAKU
|
|
Pengisi Kurikulum :
Penaluk ke menua enggau bansa
|
|
Ajar manah : Kerejasama, Sayau ke menua enggau bansa
|
|
BBM :
Bup Teks Pom 4
|
|
Induksi Set
|
Pengajar minta
nembiak ngerintaika chunto Jaku Bantu ti ditemu sida.
|
Kerembai Pengawa Belajar
|
1. Pengajar meri penerang bekaul
enggau jaku bantu sereta meri chunto.
2. Pengajar meri siti teks ti bisi
ngundan jaku bantu seraya nyuruh nembiak beratika sereta ngelala jaku bantu.
3. Pengajar meri penerang bekaul saut
ti diberi nembiak seraya betanya saut enggau sida.
4. Pengajar meri kereja latih ngagai
nembiak iya nya ngaga ayat ngena jaku bantu ti dirintaika.
5. Nembiak ngaga kereja latih.
|
Penutup
|
Siku nembiak meri simpul penemu
bekaul enggau topik.
|
Refleksi
|
90% nembiak ulih meretika topik enggau manah.
Sida ulih ngelala 3 iti jaku bantu seraya ngaga ayat ngena leka jaku nya.
|
Subscribe to:
Posts (Atom)