Thursday 28 August 2014

RPH 28 OGOS 2014 KHAMIS ( MINGGU 35 )

LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 4
Haribulan: 28 OGOS 2014                                  Tingkatan: 4                                           Jam: 1250 – 2PM
Topik          :  PENGIDUP ENGGAU PENGAWA
Subtopik     :  INTERPERSONAL
Asil Pelajar :  Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih;
1. Madahka pemutus runding ti udah dipejuraika pasal sesebengkah pekara.
2. Macha lalu meri pemutus penemu pasal aktiviti ti dikereja.
3. Bejurai belaluka langkar kereja ti nunjukka maya, bansa enggau atur aktiviti ti
    deka dipejalaika.
4. Meri penerang pasal pemutus penemu pasal pengawa.

Kerembai Asil Pelajar :   Tikas 1  1.1.1  Berkomunikesyen ngena chara berandau enggau betulis ngena
                                           jaku ti engkeman dikena bekelala, mansutka asai ati enggau bekunsi   
                                           peneleba.
Aktiviti :  Macha, Berandau
Sistem Jalai Jaku : 
Pengisi Kurikulum :  Belajar Ngena Chara Kontekstual
Ajar manah : Rajin Ngereja Pengawa
BBM :  Bup Teks Pom 4
Induksi Set
Nembiak dipinta ngerintaika mayuh macham pengawa kemaya hari tu.
Kerembai Pengawa Belajar
1.Pengajar minta nembiak ngerintaika nama kebuah mensia gawa.
2. Pengajar nyuruh nembiak dalam beraban berandau lalu ngiga penerang bekaul enggau bansa pengawa bepelasarka  chunto ti udah diberi dalam bup teks.
3. Nembiak berandau dalam beraban seraya ngiga penerang.
4. Pengajar ningaka penerang ari pengari tiap raban bekaul enggau topik.
5. Pengajar betanya saut enggau nembiak seraya meri penerang tambah.
6. Nembiak diberi kereja latih iya nya nyaut tanya bekaul enggau pekara ti udah dikerandauka.

Penutup
Siku nembiak meri simpul penemu bekaul enggau topik.
Refleksi
 90% nembiak ulih meretika topik enggau manah. Sida ulih berandauka 2 bengkah pasal pengawa.



RPH 27 OGOS 2014 RABU ( MINGGU 35 )


Tarikh/Hari
:
27 OGOS 2014 / RABU
Tingkatan
:
4S2
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0705-0825AM
Tema
:
CABARAN MASA DEPAN
Tajuk
:
 PENGGUNA YANG RASIONAL
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·         Menghuraikan ciri-ciri pengguna yang rasional.
·    Menerangkan hak dan tanggungjawab sebagai pengguna.
·         Menjelaskan etika dan pengguna dan peniaga.
· Membincangkan kepentingan standard terhadap keselamatan pengguna, industri, dan alam sekitar.
·  Membudayakan standard kepenggunaan dalam kehidupan seharian.
·         Mengamalkan sikap sebagai pengguna yang rasional.
·         Peka tentang hak dan tanggungjawab sebagai pengguna yang rasional.
Aktiviti Pembelajaran
:
·  Guru bertanya kepada pelajar tentang maksud ‘Pengguna” secara umum.
·       Pelajar memberikan pendapat berdasarkan pengetahuan umum mereka.
·         Guru memberikan penerangan lanjut berkaitan dengan maksud “ Pengguna,  Ciri- ciri Pengguna Rasional ”.
·         Guru bersoal jawab dengan pelajar.
·         Guru memberikan nota tambahan untuk pelajar.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 4
Refleksi
:
95% pelajar dapat memahami topik  dengan berkesan. Mereka dapat menjawab sekurang-kurangnya 3 soalan yang diajukan oleh guru.

Tarikh/Hari
:
27 OGOS 2014 / RABU
Tingkatan
:
5K9
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0815-0925AM
Tema
:
CABARAN MASA DEPAN
Tajuk
:
MALAYSIA SEBAGAI PUSAT KECEMERLANGAN PENDIDIKAN, PERUBATAN DAN BIOTEKNOLOGI.
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
· Memberikan contoh-contoh pusat kecemerlangan pendidikan, perubatan dan bioteknologi di Malaysia.
· Menjalankan tanggungjawab menjadikan Malaysia sebagai Pusat kecermekangan Pendidikan , Perubatan dan Bioteknologi.
·       Melibatkan diri dalam usaha meningkatkan pengiktirafan dunia terhadap negara.
·    Berbangga dengan kecemerlangan pendidikan, perubatan dan bioteknologi.
Aktiviti Pembelajaran
:
·  Guru bertanyakan kepada negara berkaitan dengan kefahaman mereka terhadap “ Pusat Kecemerlangan”.
·         Pelajar memberi respon.
·     Guru memberikan penerangan lanjut berkaitan dengan topik setelah mendengar pendapat pelajar.
·  Pelajar diminta untuk menyenaraikan tanggungjawab pelajar dalam melonjakkan kecemerlangan negara dalam berkumpulan.
·         Guru bersoal jawab dengan pelajar.
·   Guru memperbetulkan jawapan pelajar yang kurang tepat.
·  Guru memberikan nota tambahan dan soalan untuk menambahkan kefahaman pelajar berkaitan dengan topik.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 4
Refleksi
:
85% pelajar dapat memahami topik dengan berkesan . Mereka tidak memahami topiK sepenuhnya. Hal ini kerana mereka kurang pendedahan berkaitan dengan perkara yang melibatkan topic yang dibincangkan.


LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 5

Haribulan:  27 OGOS 2014                                 Tingkatan: 5                           Jam: 1250 – 3 .30PM
Topik          : 
Subtopik     : 
Asil Pelajar :  Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih;
1.
.
Kerembai Asil Pelajar :  
Aktiviti : 
Sistem Jalai Jaku : 
Pengisi Kurikulum :   
Ajar manah :
BBM :  Bup Teks Pom 5
Induksi Set

Kerembai Pengawa Belajar

Penutup

Refleksi
PERESA PERCUBAAN SPM BAHASA IBAN DIPEJALAIKA.



RPH 26 OGOS 2014 SELASA ( MINGGU 35 )


Tarikh/Hari
:
26 OGOS 2014 / SELASA
Tingkatan
:
4S1
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0705-0825AM
Tema
:
CABARAN MASA DEPAN
Tajuk
:
 PENGGUNA YANG RASIONAL
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·         Menghuraikan ciri-ciri pengguna yang rasional.
·    Menerangkan hak dan tanggungjawab sebagai pengguna.
·         Menjelaskan etika dan pengguna dan peniaga.
· Membincangkan kepentingan standard terhadap keselamatan pengguna, industri, dan alam sekitar.
· Membudayakan standard kepenggunaan dalam kehidupan seharian.
·         Mengamalkan sikap sebagai pengguna yang rasional.
·         Peka tentang hak dan tanggungjawab sebagai pengguna yang rasional.
Aktiviti Pembelajaran
:
· Guru bertanya kepada pelajar tentang maksud ‘Pengguna” secara umum.
·      Pelajar memberikan pendapat berdasarkan pengetahuan umum mereka.
·     Guru memberikan penerangan lanjut berkaitan dengan maksud “ Pengguna,  Ciri- ciri Pengguna Rasional ”.
·         Guru bersoal jawab dengan pelajar.
·         Guru memberikan nota tambahan untuk pelajar.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 4
Refleksi
:
95% pelajar dapat memahami topik  dengan berkesan. Mereka dapat menjawab sekurang-kurangnya 3 soalan yang diajukan oleh guru.

Tarikh/Hari
:
26 OGOS 2014 / SELASA
Tingkatan
:
5K9
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0815-0925AM
Tema
:
CABARAN MASA DEPAN
Tajuk
:
MALAYSIA SEBAGAI PUSAT KECEMERLANGAN PENDIDIKAN, PERUBATAN DAN BIOTEKNOLOGI.
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
· Memberikan contoh-contoh pusat kecemerlangan pendidikan, perubatan dan bioteknologi di Malaysia.
· Menjalankan tanggungjawab menjadikan Malaysia sebagai Pusat kecermekangan Pendidikan , Perubatan dan Bioteknologi.
·     Melibatkan diri dalam usaha meningkatkan pengiktirafan dunia terhadap negara.
·   Berbangga dengan kecemerlangan pendidikan, perubatan dan bioteknologi.
Aktiviti Pembelajaran
:
· Guru bertanyakan kepada negara berkaitan dengan kefahaman mereka terhadap “ Pusat Kecemerlangan”.
·         Pelajar memberi respon.
·    Guru memberikan penerangan lanjut berkaitan dengan topik setelah mendengar pendapat pelajar.
·  Pelajar diminta untuk menyenaraikan tanggungjawab pelajar dalam melonjakkan kecemerlangan negara dalam berkumpulan.
·         Guru bersoal jawab dengan pelajar.
·   Guru memperbetulkan jawapan pelajar yang kurang tepat.
·  Guru memberikan nota tambahan dan soalan untuk menambahkan kefahaman pelajar berkaitan dengan topik.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 4
Refleksi
:
85% pelajar dapat memahami topik dengan berkesan . Mereka tidak memahami topic sepenuhnya. Hal ini kerana mereka kurang pendedahan berkaitan dengan perkara yang melibatkan topic yang dibincangkan.


LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 4

Haribulan: 26 OGOS 2014                                  Tingkatan: 4                               Jam: 1250 – 2PM
Topik          :  PENGIDUP ENGGAU PENGAWA
Subtopik     :   ESTETIK – PANGGAU KREATIF
Asil Pelajar :  Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih;
1. Nerangka reti rambai jaku dalam leka main.
2. Nelusur leka main.

Kerembai Asil Pelajar :   Tikas 1 – 3.1.3 Nelusur tauka nyebut leka main lalu madahka gaya enggau  
                                           bansa leka main.
Aktiviti :  Macha
Sistem Jalai Jaku : 
Pengisi Kurikulum :  Belajar Ngena Chara Kontekstual 
Ajar manah : Pengerajin Ngereja Pengawa
BBM :  Bup Teks Pom 4
Induksi Set
Nembiak diminta ngerintaika bansa leka main ti ditemu sida.
Kerembai Pengawa Belajar
1.Pengajar meri siti teks leka main seraya nyuruh nembiak macha serta beratika rambai jaku dalam  leka main nya.
2. Pengajar betanya saut enggau nembiak .
3. Pengajar meri penerang bekaul enggau leka main.
4. Nembiak diberi kereja latih iya nya nyaut tanya bekaul enggau leka main ti udah dibacha
Penutup
Siku nembiak meri simpul penemu bekaul enggau topik.
Refleksi
 90% nembiak ulih meretika topik enggau manah. Sida ulih meri 3 iti penerang bekaul enggau rambai jaku dalam teks leka main nya.