Saturday 22 February 2014

RPH 20 FEBRUARI 2014 KHAMIS ( MINGGU 8 )


Tarikh/Hari
:
20  FEBRUARI 2014 KHAMIS
Tingkatan
:
5S1
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0815-0925 AM
Tema
:
HUBUNGAN KEKELUARGAAN
Tajuk
:
PERSIAPAN MEMBINA KELUARGA KE ARAH PEMBENTUKAN MASYARAKAT MAPAN
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·    Menyatakan cara-cara  mengeratkan hubungan dalam keluarga.
·      Berusaha menjalinkan hubungan erat demi mengukuhkan institusi kekeluargaan.
·         Menghargai institusi keluarga.
Aktiviti Pembelajaran
:
·         Guru membahagikan pelajar kepada 4 kumpulan untuk membincangkan cara-cara untuk mengeratkan hubungan kekeluargaan.
·  Guru menyuruh pelajar untuk membentangkan hasil daripada perbincangan tersebut.
·         Guru memberikan penerangan lanjut setelah mendengar penerangan pelajar.
·         Guru bersoal jawab dengan pelajar.
·   Nota diberikan kepada pelajar untuk menambahkan kefahaman.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 5.
Refleksi
:
98% dapat memahami topik dengan berkesan.

Tarikh/Hari
:
20 FEBRUARI 2014 / KHAMIS
Tingkatan
:
5K9
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
1020-1130AM
Tema
:
HUBUNGAN KEKELUARGAAN
Tajuk
:
PERSIAPAN MEMBINA KELUARGA KE ARAH PEMBENTUKAN MASYARAKAT MAPAN
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·     Menyatakan cara-cara  mengeratkan hubungan dalam keluarga.
·      Berusaha menjalinkan hubungan erat demi mengukuhkan institusi kekeluargaan.
·         Menghargai institusi keluarga.
Aktiviti Pembelajaran
:

·        Guru membahagikan pelajar kepada 4 kumpulan untuk membincangkan cara-cara untuk mengeratkan hubungan kekeluargaan.
·  Guru menyuruh pelajar untuk membentangkan hasil daripada perbincangan tersebut.
·         Guru memberikan penerangan lanjut setelah mendengar penerangan pelajar.
·         Guru bersoal jawab dengan pelajar.
·   Nota diberikan kepada pelajar untuk menambahkan kefahaman.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 5.
Refleksi
:
90% memahami topik dengan berkesan.


LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 4

Haribulan:  20 FEBRUARI 2014                     Tingkatan:  4                                       Jam: 12.50- 2PM

Topik          :  SAYAUKA ADAT ENGGAU PENGAWA ASAL IBAN
Subtopik     :   JALAI JAKU
Asil Pelajar :  Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih;
1.       Ngelala jaku penambah be-, ke- enggau te-
2.       Ngaga ayat ngena jaku bepenambah be-, ke- enggau te.

Kerembai Asil Pelajar :   Tikas 1
Aktiviti :  Macha, berandau, nulis
Sistem Jalai Jaku :  Rambai jaku Adjektif, jaku Pengawa, Jaku Nama
Pengisi Kurikulum :  Belajar Chara Kontekstual
Ajar manah :  Bebasa, Rasional, Kereja Beraban
BBM :  Bup Teks Bahasa Iban Pom 4 , Bup ” Latihan Intensif SPM Iban Tingkatan 4& 5 sereta Bup Malin,   Limpir Kerja.
Induksi Set
Nembiak ditanya bekaul penambah leka jaku.
Kerembai Pengawa Belajar
1. Pengajar meri chunto ayat ti bisi ngundan penambah be-, ke- enggau te-.
2. Nembiak dipinta ngelala leka jaku ti ngundan penambah lalu ngiga urat jaku.
3.  Pengajar meri penerang sepengudah beratika asil kerja nembiak.
4. Nembiak diberi kereja latih iya nya ngena urat jaku sereta leka jaku ti ngundan penambah be-, ke- enggau te-.
Penutup
Siku nembiak meri simpul penemu bekaul enggau topik.
Refleksi
90% Nembiak ulih meretika topik enggau manah.

RPH 19 FEBRUARI 2014 RABU ( MINGGU 8 )


Tarikh/Hari
:
19 FEBRUARI 2014 / RABU
Tingkatan
:
4S2
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0705-0815 AM
Tema
:
HUBUNGAN KEKELUARGAAN
Tajuk
:
KEPERLUAN BERKELUARGA
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·    Menyatakan cara-cara  mengeratkan hubungan dalam keluarga.
·      Berusaha menjalinkan hubungan erat demi mengukuhkan institusi kekeluargaan.
Menghargai institusi keluarga.
Aktiviti Pembelajaran
:
·       Guru membahagikan pelajar kepada 4 kumpulan untuk membincangkan cara-cara untuk mengeratkan hubungan kekeluargaan.
·  Guru menyuruh pelajar untuk membentangkan hasil daripada perbincangan tersebut.
·        Guru memberikan penerangan lanjut setelah mendengar penerangan pelajar.
·          Guru bersoal jawab dengan pelajar.
·  Nota diberikan kepada pelajar untuk menambahkan kefahaman.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 4.
Refleksi
:
98% dapat memahami topik dengan berkesan berdasarkan soal jawab dan perbentangan yang dijalankan

Tarikh/Hari
:
19 FEBRUARI 2014 / RABU
Tingkatan
:
5K8
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0815-0915AM
Tema
:
HUBUNGAN KEKELUARGAAN
Tajuk
:
PERSIAPAN MEMBINA KELUARGA KE ARAH PEMBENTUKAN MASYARAKAT MAPAN
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
· Menjelaskan kepentingan mematuhi peraturan perkahwinan mengikut undang-undang negara.
·         Menyenaraikan ciri-ciri calon pasangan yang baik.
·   Melengkapkan diri dari segi fizikal dan mental untuk persediaan perkahwinan.
·         Menghargai institusi perkahwinan.
Aktiviti Pembelajaran
:
·  Guru bertanya kepada pelajar berkaitan dengan peraturan dan perundangan perkahwinan.
·         Pelajar dibahagikan dalam kumpulan dan  turut ditanya berkaitan dengan kepentingan mematuhi peraturan dan perundangan perkahwinan seterusnya menyenarikan ciri-ciri pasangan yang baik.
·     Wakil setiap kumpulan diminta datang ke hadapan dan menyenaraikan maklumat yang dikehendaki oleh guru. 
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 5.
Refleksi
:
95% pelajar dapat memberikan pendapat yang bernas berkaitan dengan topic yang dibincangkan. 


LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 5

Haribulan:  19 Februari 2014                        Tingkatan:  5                                       Jam: 12.50- 2PM
Topik          :  INDUSTRI BETANAM BETUPI
Subtopik     :    PANGGAU KREATIF ( JERITA )
Asil Pelajar :  Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih;
1.       Macha lalu belematika jerita.
2.       Nyangka utai ti deka nyadi dalam jerita.
3.       Mantaika runding diri pasal karya

Kerembai Asil Pelajar :   Tikas 2
Aktiviti :  Macha, berandau, nulis
Sistem Jalai Jaku :  Jaku Adjektif , Jaku Pengawa
Pengisi Kurikulum :  Pengelandik Ninjau Arus Maya Dudi,  Belajar Chara kolaboratif, Pemintar Mayuh  Chabang, Metakognitif
Ajar manah :  Bebasa, Rasional, Kerejasama
BBM :  Bup Teks Bahasa Iban Pom 5 , Bup ” Latihan Intensif SPM Iban Tingkatan 5 sereta Bup Malin
Induksi Set
Nembiak ditanya bekaul enggau jerita ti kala didinga sida.
Kerembai Pengawa Belajar
1. Pengajar ngaitka tanya saut enggau topik ti deka dipelajar serta meri penerang.
2. Pengajar meri chunto teks jerita “Salah Sangka”  ngagai nembiak seraya nyuruh sida macha enggau sengian.
3. Pengajar nyuruh 2 iku nembiak macha jerita.
4  Pengajar betanya saut enggau nnembiak seraya meri penerang..
5. Pengajar meri pediberi kereja latih dalam bup teks dikena nambahka penemu.
Penutup
Siku nembiak meri simpul penemu bekaul enggau topik.
Refleksi
 95% Nembiak ulih meretika topik enggau mujur.