Saturday 17 January 2015

RPH MINGGU 3 16 JANUARI 2015 JUMAAT


RANCANGAN MENGAJAR HARIAN –  MINGGU 3
Tarikh/Hari
:
16 JANUARI 2015 / JUMAAT
Tingkatan
:
4K2
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
1040 -1140 AM
Tema
:
PENCAPAIAN KENDIRI
Tajuk
:
WAWASAN DIRI
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·         Menerangkan ciri-ciri wawasan diri.
·         Menghuraikan kepentingan wawasan diri.
·    Mengamalkan usaha yang gigih  untuk mencapai wawasan diri.
·         Mempunyai sikap kesungguhan yang tinggi.
Aktiviti Pembelajaran
:
·         Guru bertanya kepada pelajar “Apakah cita-cita dan wawasan kamu?”
·         Guru bersoal jawab dengan pelajar.
·      Berdasarkan hasil soal jawab dengan pelajar, guru memberikan penerangan yang lebih lanjut berkaitan dengan ciri-ciri wawasan diri yang patut ada dalam diri individu.
·  Nota diberikan untuk menambahkan kefahaman pelajar berkaitan dengan topik.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 4.
Refleksi
:
90% pelajar dapat memahami topic dengan berkesan.


MINGGU 3 RPH 15 JANUARI 2015 KHAMIS


RANCANGAN MENGAJAR HARIAN –  MINGGU 3

Tarikh/Hari
:
15 JANUARI 2015 / KHAMIS
Tingkatan
:
4K4
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0705-0815 AM
Tema
:
PENCAPAIAN KENDIRI
Tajuk
:
WAWASAN DIRI
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·         Menerangkan ciri-ciri wawasan diri.
·         Menghuraikan kepentingan wawasan diri.
·    Mengamalkan usaha yang gigih  untuk mencapai wawasan diri.
·         Mempunyai sikap kesungguhan yang tinggi.
Aktiviti Pembelajaran
:
·         Guru bertanya kepada pelajar “Apakah cita-cita dan wawasan kamu?”
·         Guru bersoal jawab dengan pelajar.
·     Berdasarkan hasil soal jawab dengan pelajar, guru memberikan penerangan yang lebih lanjut berkaitan dengan ciri-ciri wawasan diri yang patut ada dalam diri individu.
·  Nota diberikan untuk menambahkan kefahaman pelajar berkaitan dengan topik.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 4.
Refleksi
:
95% pelajar dapat memahami topic dengan berkesan. Mereka dapat memberikan jawapan kepada soalan yang diajukan . kelas dalam keadaan yang terkawal.

Tarikh/Hari
:
15 JANUARI 2014 / KHAMIS
Tingkatan
:
5K1
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0815-0915AM
Tema
:
PENCAPAIAN KENDIRi
Tajuk
:
PENDIDIKAN SEPANJANG HAYAT UNTUK PEMBANGUNAN NEGARA
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·         Ciri-ciri Pendidikan Sepanjang hayat.
·         Kepentingan Pendidikan Sepanjang Ahad.
·         Memupuk Pendidikan Sepanjang Hayat.
Aktiviti Pembelajaran
:
·   Guru bertanya kepada pelajar maksud PENDIDIKAN menurut kefahaman mereka.
·         Guru bersoal jawab dengan pelajar.
·     Berdasarkan hasil soal jawab dengan pelajar, guru memberikan penerangan yang lebih lanjut berkaitan dengan ciri-ciri wawasan diri yang patut ada dalam diri individu.
·  Nota diberikan untuk menambahkan kefahaman pelajar berkaitan dengan topik.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 5.
Refleksi
:
85% dapat memahami topic dengan berkesan. Mereka dapat memberikan jawapan kepada soalan yang diajukan. Kelas dalam keadaan yang terkawal.


LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 5

Haribulan:  15 JANUARI 2015                       Tingkatan:  5                                 Jam: 12.50- 2PM
Topik          :  NEMBIAK MANSANG MENUA TEBILANG
Subtopik     :   ESTETIK – Pantar Karang
Asil Pelajar :  Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih;
1.       Nentukan format surat kirum rama ti betul.
2.       Ngerembaika isi karang
3.       Nulis surat pekirum rama.

Kerembai Asil Pelajar :   Tikas 3.2.1 i) Ngerintaika bansa karang ti beformat enggau enda beformat.
                                                         (ii) Nulis karang ti beformat enggau enda beformat

Aktiviti :  Macha, berandau, nulis
Sistem Jalai Jaku :  Ayat Tanya, Jaku Pengawa,  
Pengisi Kurikulum :  Pengerajin, Belajar Chara belajar Konstruktivisme
Ajar manah :  Bebasa, Rasional, Pengerajin
BBM :  Bup Teks Bahasa” Latihan Intensif SPM Iban Tingkatan 5 sereta Bup Malin
Induksi Set
Nembiak ditanya bekaul enggau format surat pekirum rama.
Kerembai Pengawa Belajar
1. Nembiak dipinta meri penerang bekaul bekaul format surat
     pekirum rama.
2. Pengajar meri penerang bekaul enggau pekara ti dirintaika
    nembiak enggau topik ti dipelajarka.
3.Pengajar betanya saut enggau nembiak.
4. Nembiak diberi kereja latih iya nya ngaga karang surat pekirum rama..
Penutup
Siku nembiak meri simpul penemu bekaul enggau topik.
Refleksi
Neembiak ulih meretika topik enggau manah.



MINGGU 3 RPH 14 JANUARI 2015 RABU


RANCANGAN MENGAJAR HARIAN –  MINGGU 3

Tarikh/Hari
:
14  JANUARI 2014 / RABU
Tingkatan
:
5K2
Matapelajaran 
:
PSK
Masa
:
0945-1055 AM
Tema
:
PENCAPAIAN KENDIRi
Tajuk
:
PENDIDIKAN SEPANJANG HAYAT UNTUK PEMBANGUNAN NEGARA
Hasil Pembelajaran
:
 Di akhir pembelajaran, murid diharapkan akan dapat;
·         Ciri-ciri Pendidikan Sepanjang hayat.
·         Kepentingan Pendidikan Sepanjang Hayat.
·         Memupuk Pendidikan Sepanjang Hayat.
Aktiviti Pembelajaran
:
·   Guru bertanya kepada pelajar maksud PENDIDIKAN menurut kefahaman mereka.
·         Guru bersoal jawab dengan pelajar.
·    Berdasarkan hasil soal jawab dengan pelajar, guru memberikan penerangan yang lebih lanjut berkaitan dengan ciri-ciri wawasan diri yang patut ada dalam diri individu.
·  Nota diberikan untuk menambahkan kefahaman pelajar berkaitan dengan topik.
BBM
:
Buku Rujukan Masteri Memori Melalui Peta Minda & Spotlight PSk, Carta Sivik Tingkatan 4&5 , Buku Teks PSK Tingkatan 5.
Refleksi
:
90% pelajar dapat memahami topik dengan berkesan. Mereka dapat memberikan pendapat berkaitan dengan topic dengan baik disamping contoh yang sesuai.




LANGGUR NGAJAR SAHARI BAHASA IBAN TINGKATAN 4

Haribulan:  14 JANUARI 2015                       Tingkatan:  4                                       Jam: 12.50- 2PM
Topik          :  PENGERAJA ASAL MENUA KITAI
Subtopik     :   INTERPERSONAL
Asil Pelajar :  Ba ujung pengawa belajar tu,nembiak ulih;
1.       Nerangka pengerindu enggau peneleba diri.
2.       Nyerita lalu mantaika penemu bekaul enggau topik.
3.       Bekenagka pasal sesebengkah pengawa.
4.       Berandauka asai ati dikena ngayanka penyiru enggau penyinu.

Kerembai Asil Pelajar :   Tikas 1.1.1 ( 1 ) ( i) nerangka pasal pengerindu enggau peneleba diri empu ngagai pangan ti beserambaubeserambau.

Aktiviti :  Macha, berandau, nulis
Sistem Jalai Jaku :  Ayat Tanya, Jaku Pengawa, 
Pengisi Kurikulum :  Penemu pasal begulai sejalai enggau orang bukai
Ajar manah :  Bebasa, RasionaL
BBM :  Bup Teks Bahasa” Latihan Intensif SPM Iban Tingkatan 4 sereta Bup Malin
Induksi Set
Nembiak ditanya bekaul enggau penatai pemisi menua Malaysia.
Kerembai Pengawa Belajar
1. Nembiak macha teks dalam bup teks enggau sengian.
2. Nembiak disuruh ngerintaika pekara ti dibacha  ba dalam teks.
3. Pengajar meri penerang bekaul enggau pekara ti dirintaika
    nembiak enggau topik ti dipelajarka.
4. Nembiak ngaga kereja latih ba dalam bup teks.
Penutup
Siku nembiak meri simpul penemu bekaul enggau topik.
Refleksi


Catatan:

Nembiak agi benung bisi Program Orientasi Tingkatan 4